Na styl kuchni polskiej niewątpliwie ogromny wpływ miały zachodzące przez wieki zmiany historyczne, regionalne i społeczne. Nie da się ukryć, że jej bogactwo to zasługa również dużej liczby różnych narodowości, które przez lata zamieszkiwały na tym terenie – przede wszystkim Niemców, Żydów, Rosjan, Austriaków, Turków czy Tatarów. Wedle dawnych źródeł, kuchnia polska była raczej tłusta, obfita w mięsa, kasze oraz wszelkie produkty sezonowe i pochodzące z gospodarstwa, ogrodu, jeziora czy lasu, jak warzywa, jajka, mleko, grzyby, jeżyny, dziczyznę, ryby, miód czy zioła. Ponadto charakteryzowała się dużą ilością użytych przypraw, głównie soli, pieprzu i gałki muszkatołowej.

Bez wątpienia kuchnia polska kojarzy się przede wszystkim ze smakiem słonym, kiszonym, ostrym, korzennym i słodko-kwaśnym oraz potrawami bogatymi w produkty mączne, zbożowe i mięsne. Do najbardziej tradycyjnych dań zaliczyć można bigos, kotlety schabowe, pierogi, kluski śląskie, pyzy, kopytka, racuchy, barszcz, rosół, flaki, zupę pomidorową, ogórkową, grzybową i grochową, a także pieczywo, twaróg, zsiadłe mleko, kapustę i ogórki kiszone, ziemniaki w różnych postaciach i rozmaite desery, jak sernik, pierniki, faworki i pączki. Charakterystyczne dla polskiej kuchni napoje to kompot, herbata, kwas chlebowy, a z alkoholi – wódka, nalewki i piwo.

Dziś kuchnia polska cieszy się coraz większym uznaniem i – jak twierdzą znawcy tematu – może za jakiś czas stać się jedną z bardziej rozpoznawalnych na świecie. Miłośnicy sztuki kulinarnej zachwycają się jej różnorodnością zależną od regionu, sporym bogactwem smaków i dużą ilością użytych do przygotowania potraw produktów lokalnych.