Znana jest ze swojej obfitości smaków. Polska kuchnia posiada wiele charakterystycznych dań, wśród których jedne ewoluowały ze znanych na całym świecie przepisów, inne zaś są wyłączną zasługą dawnych i obecnych polskich kucharzy. Najbardziej znane są faworki, którymi Polacy zajadają się w tłusty czwartek obok nadziewanych powidłami i marmoladą pączków oraz smakowitych oponek przypominających importowane z Ameryki lukrowane donuty.

Niedługo później, podczas świętowania Wielkanocy, gospodynie domowe przyrządzają wyśmienite keksy, paschy, mazurki nadziewane powidłami i bakaliami oraz piaskowe i drożdżowe babki po upieczeniu polewane kolorowym lukrem lub stopioną czekoladą. Jako obowiązkowy element niedzielnego poranka przygotowywane są również czekoladowe upominki dla najmłodszych.

Z kolei na hucznie obchodzone Boże Narodzenie przyrządza się doskonałe ciasta: sernik, makowiec, jabłecznik, karpatkę oraz piernik. Posiadają one wyraźny smak i stanowią charakterystyczny element stołu wigilijnego. Najczęściej stanowią dodatek do kawy lub herbaty spożywanej w gronie rodzinnym. Często podawane są z okazji imienin i urodzin, które w Polsce są obchodzone z jednakowym zapałem.

Powstają także różnego rodzaju warianty słodkiego pieczywa, jak ciasta drożdżowe posypane kruszonką, drożdżówki z serem polane lukrem albo napoleonki czy pierniki, które znane są na całym świecie. Wszystkie te słodkości ewoluowały z tradycyjnych wypieków, doskonalone na przestrzeni dziejów przez rozmaitych kucharzy i cukierników wydobywających pełnię ich smaków.