Kuchnia polska znacząco różni się od innych kuchni europejskich, takich jak na przykład regionalne potrawy śródziemnomorskie czy niemieckie. Pewne podobieństwa można dostrzec w przypadku naszych wschodnich sąsiadów, u których historia i klimat ukształtowały tradycję w nieco podobny sposób. Polska kuchnia jest jednak bez wątpienia charakterystyczna i zawiera pewne znane cechy.
Polacy lubią dania dobrze doprawione, kwaśne lub słone, które nie będą nijakie, a ich smak będzie dobrze wyczuwalny. W tradycyjnych daniach takich jak bigos czy pierogi dominują smaki kwaśne, wytwarzane podczas kwaszenia kapusty. Jest to coś, czym Polacy zajadają się ze smakiem, jednak niekoniecznie pasuje to obcokrajowcom, którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z polską kuchnią. Są one wyraziste i nie da się ich pomylić z niczym innym. Takie dania w oczywisty sposób kojarzą się z Polską także osobom, które przed latami opuściły kraj ze względów społecznych lub politycznych.
Nie od dziś wiadomo, że wielu Polaków lubi pić alkohol przy jedzeniu. Niegdyś popularne były miody pitne, obecnie zaś charakterystycznym polskim – a także typowo słowiańskim – alkoholem jest wódka, znacznie mocniejsza i mniej aromatyczna niż popularne np. w Stanach Zjednoczonych brandy czy whisky. Ze względu na tę tendencję dania regionalne mają również właśnie takie smaki – kwaśne dania, takie jak kiszona kapusta czy kiszone ogórki pomagają przy piciu dużej ilości alkoholu, a także minimalizują ryzyko cierpienia na kaca następnego dnia.