Zmysł konsumencki podpowiada, że towar o niższej cenie automatycznie ma niższą jakość, niż jego droższy odpowiednik. Chociaż w wielu przypadkach faktycznie można dostrzec tą zależność, to nie powinno się uznawać jej za zasadę i stosować przy swoich zakupach bez namysłu. O faktycznej klasie produktu świadczą jego parametry, a nie koszty. Jeśli nie mamy okazji samodzielnie przetestować danego egzemplarza, warto jest zasięgnąć opinii specjalistów z danej dziedziny. Dobrym przykładem są tutaj tworzywa sztuczne stosowane w budownictwie.

Nowoczesność czy klasyka – na co się zdecydować?

W różnego rodzaju konstrukcjach coraz częściej zastępuje się drewno, beton a nawet szkło przy pomocy tworzyw sztucznych. Wynika to z kilku kwestii. Pierwszą z nich są oczywiście charakterystyczne cechy takich materiałów. Popularne panele poliwęglanowe mogą zastąpić szyby, a ich wyjątkowa sztywność, wytrzymałość na uderzenia oraz wysoką temperaturę czyni z nich świetny substytut dla szkła. Podobnymi właściwościami wyróżniają się inne tworzywa oparte na żywicy – to jest, higienicznością i niską reaktywnością. Nie można zapomnieć także o niskich kosztach ich produkcji, przez co firmy budowlane chętnie stawiają właśnie na nie.

Czy drewno i cegła przeżywają renesans?

Klasyczne materiały, takie jak cegła lub drewno często wykorzystywane są w nowych konstrukcjach. Pełnią one jednak przede wszystkim funkcję estetyczną, a ich faktyczne podłoże stanowią tworzywa sztuczna, jak choćby panele poliwęglanowe. W ten sposób budowla nie wymaga nieustannej konserwacji, zachowując tradycyjny wygląd.