Przez wiele lat dominowało przekonanie, że uprawianie sportów walki zarezerwowane jest raczej dla chłopców i mężczyzn, a także nie powinno być promowane wśród zbyt młodych osób. Wynikało to jednak z mylnego przekonania, że sztuki walki promują agresję i są bardziej kontuzyjne czy niezbepieczne niż inne sporty. Wraz z propagowaniem kolejnych dużych imprez ze sportów walki, dzięki pojawiającym się pozytywnym przykładom i medialnemu przekazowi, zaczęły pojawiać się kolejne szkoły i akademie sztuk walki – także z młodzieżowymi lub dziecięcymi grupami wiekowymi. Dobrze prowadzona szkoła sztuk walki stawia przede wszystkim na promowanie samodoskonalenia wśród swoich uczniów – promuje ciężką pracę u podstaw, uczy szacunku do swoich rówieśników i trenerów, a przede wszystkim rozwija psychoruchowo. Sprawność fizyczna i poprawienie kondycji to pierwsze i najbardziej oczywiste korzyści wynikające z rozpoczęcia takiego regularnego treningu bez względu na płeć i wiek uczestnika.
Co pozwala wytrenować szkoła sztuk walki
Bez względu na to, o jakim stylu walki czy konkretnej dyscypline sportu jest mowa – regularny trening pod okiem doświadczonych nauczycieli zawsze przynosi pozytywne rezultaty. Nie trzeba przechodzić na zawodowstwo ani uczestniczyć w turniejach czy profesjonalnych rywalizacjach, aby zbudować dzięki uczestniczeniu w takich zajęciach zarówno swoją tężyznę i sprawność fizyczną jak i pracować nad własnym charakterem. Trenowanie sztuk walki według większości ekspertów i znawców tematu, uczy przede wszystkim pokory i szacunku, pracowitości i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych – dlatego osoby trenujące sporty walki wcale nie reagują agresją w momencie konfliktu, bo są dobrze przygotowane do radzenia sobie z przeciwnościami losu bez używania pięści.
Dopasowanie dysycpliny sportu do predyspozycji
Ilość dostępnych rodzajów sztuk walki jest ogromna, dlatego bez większego problemu można dzisiaj znaleźć takie zajęcia, które będą idealnie dopasowane do predyspozycji zarówno fizycznych jak i mentalnych danego ucznia. Zapasy, judo, karate, taek-won-do, jiu-jitsu, aikido – to rodzina typowo wschodnich sztuk walki, które w dużym mieście coraz częściej są uzupełniane przez akademie sztuk walki takich jak crav-maga lub boks. Popularyzacja tego ostatniego w mediach w ostatnim czasie i wybuch popularności MMA na całym świecie sprzyja rozwijaniu się takich ośrodków i warunki, w któych trenują oraz sparują adepci sztuk walki w Polsce stoją dzisiaj na bardzo wysokim poziomie.