Choć pierogi i barszcz kojarzą się głównie z kuchnią rosyjską, również Polacy mają swój wkład w ich popularyzowanie i tworzenie rozmaitych wariantów smakowych. Zwłaszcza pierogi cieszą się dużą popularnością, ponieważ mogą być podawane również z kapustą kiszoną, polane podsmażoną cebulką albo śmietanką i cukrem.
Jednak polska kuchnia zna także wiele smacznych zup. Jak pomidorówka, krupnik, jarzynowa, ogórkowa, fasolówka, kapuśniak, flaczki, grochowa czy żurek z białą kiełbasą albo rosół z dużymi oczkami soczystego tłuszczu. Nie mniej popularne są chłodniki na bazie ogórków lub buraczków. Mogły one ewoluować z mizerii, którą podaje się z duszonymi ziemniakami oraz sadzonym jajkiem. Równie dobrze znanym przysmakiem jest także gzik, czyli biały ser z dodatkiem śmietany, cebuli, octu i soli podawany z duszonymi ziemniakami, zwłaszcza w rejonie Wielkopolski.
Kapuśniak przygotowywany z kiszonej kapusty i ogórkowa, której podstawę stanowi kiszony ogórek, a także żurek na bazie zakwasu dostępnego w sklepach – są to dania typowo polskie, ponieważ próżno ich szukać gdziekolwiek indziej na świecie. Podobnie jak flaczków, golonki i białej kiełbasy. Są to produkty eksportowe, które cieszą się dużą popularnością.
Większość gospodyń domowych przygotowuje także smaczne kluski, które zróżnicowane są pod względem regionów. Najbardziej znane są kluski śląskie o specyficznym kształcie i wydrążonym środku. Albo kopytka przygotowywane z gotowanych i zmielonych ziemniaków. Są jeszcze sine kluski z mąki i gotowane bezpośrednio w osolonej, wrzącej wodzie.